NamamsPastatų ŠiltinimasStraipsniai

Šilumos siurbliai – kokio reikia, kaip pasirinkti?

Į ką atkreipti dėmesį renkantis šilumos siurblį?

Renkantis šilumos siurblį aktualiausias kriterijus yra jo naudingumo koeficientas, vadinamas COP (angl. Coefficient Of Performance). COP yra šildymo efektyvumo koficientas. Jei COP yra 4, tai reiškia, kad elektros sąnaudų ir šilumos santykis yra 1:4. Sunaudojus dalį elektros, likusi nauda, kurią sugeneruoja šilumos siurblys, yra gaunama iš aplinkos.

 

Kokio efektyvumo šilumos siurblį rinktis?

Jeigu jūsų siurblys yra 10kW galingumo, o COP prie -7 laipsnių lauko temperatūros yra 4,2 , reiškiasi, kad valandinės elektros sąnaudos atiduodant 10kW šilumos galios bus 10 / 4,2 = 2,38kW

Tai yra vienas iš svarbiausių rodiklių kuris parodo šilumos siurblio efektyvumą. Kuo aukštesnis COP prie žemesnės lauko temperatūros, tuo mažesni kaštai bus šaltomis žiemos dienomis.

 

Patalpos dydis ir šilumos siurblio galingumas?

Kuo didesnė patalpa, tuo galingesnis šilumos siurblys. Kad siurblys veiktų efektyviai, būtina atsižvelgti į šildomos patalpos dydį, tūrį, šildomo buitinio vandens kiekį ir kitas sąlygas. Nepakankamai galingas siurblys turės kur kas didesnes apkrovas, todėl pasiekti reikiamą patalpos temperatūrą užtruks daugiau laiko ir tai pareikalaus didesnių elektros sąnaudų.

Naudojantis žemiau pateikta lentele, galite apytiksliai paskaičiuoti, kokio galingumo siurblio Jums reikia.

 

  Namo plotas                                 Šilumos kiekis*
Geros šiluminės varžos reikia apie 40 W/m2 Prastesnės šiluminės varžos reikia apie 60 W/m2
100 m2 4 kW 6.0 kW
125 m2 5 kW 7.5 kW
150 m2 6 kW 9.0 kW
175 m2 7 kW 10.5 kW
200 m2 8 kW 12.0 kW
225 m2 9 kW 13.5 kW
250 m2 10 kW 15.0 kW
275 m2 11 kW 16.5 kW
300 m2 12 kW 18.0 kW

*Nurodyti galingumai yra preliminarūs. Viskas priklauso nuo patalpų dydžio, išplanavimo bei izoliacijos.

 

Kaip veikia šilumos siurblys?

Šilumos siurblys veikia perduodamas šilumą iš vienos aplinkos į kitą, naudojant kompresorių ir šaldymo grandinę. Šilumos siurblys oras-vanduo, tai šilumos perdavimas iš aplinkos į vandenį. Jis veikia priešingai nei šaldytuvas – ne šaldo, o šildo.

Išoriniame bloke esantis ventiliatorius priverstinai siurbia aplinkos orą pro garintuvą. Garintuve yra skystas šaltnešis (freonas), kuris garuodamas sugeria šilumą iš aplinkos oro. Tada dujinės būsenos šiltas freonas yra suspaudžiamas kompresoriaus ir virsta skysčiu. Tokiu būdu dar labiau pakyla šaltnešio temperatūra. Taip įkaitęs freonas perneša šilumą į kondensatorių, kuris yra apvyniotas aplink vandens talpyklą. Galiausiai karštas freonas atiduoda šilumą, kurią sugeria talpykloje esantis vanduo. Tuomet atvėsęs šaltnešis pereina pro plėtimosi vožtuvą, kur jis yra perkeliamas atgal į dujinę agregatinę būseną, ir procesas prasideda iš naujo.

 

Kas nutinka jeigu šilumos siurblys nepajėgia tiekti reikiamo šilumos kiekio?

Visi šiuolaikiški šilumos siurbliai turi įmontuotus elektrinius tenus, kurių šiluminė galia siekia iki 9kW. Tenai naudojami tik esant labai žemai lauko temperatūrai, kai kompresorius nebepajėgus pernešti šilumos.

 

Kas turėtų įrengti šilumos siurblį?

Nemažiau svarbus aspektas renkantis šilumos siurblį – pasirinkti meistrą, įrengsiantį šilumos siurblį jūsų namuose. Geras meistras – tikras savo srities profesionalas – patars ir padės išsirinkti reikiamą šilumos siurblį ir užtikrins, kad įrenginiai būtų tinkamai paruošti naudojimui, suteiks gaminio ir atliktų darbų garantijas. Norime atkreipti jūsų dėmesį į tai, kad tam tikrais atvejais šilumos siurblių montavimo darbus gali atlikti tik teisės aktų nustatyta tvarka atestuoti specialistai.

 

Kuo skiriasi oras-oras ir oras-vanduo sistemos?

Oras-oras šilumos siurbliai perduoda šilumą ar šaltį tiesiogiai patalpų orui tarsi kondicionieriai. Inverter leidžia pasiekti greitą šildymą bei šaldymą sunaudojant minimaliai elektros energijos. Oras-vanduo šilumos siurbliai galutinį šilumos atidavimą atlieka į vandenį, tad patalpos šildomos per radiatorius ar grindinę šildymo sistemą. O štai oras-vanduo-oras šilumos siurblio sistema vėsina ir šildo patalpas tiesiogiai per orą ir kartu atiduoda šilumą radiatoriams ar grindinei šildymo sistemai bei ruošia karštą vandenį buitiniam vartojimui.

 

Kada rinktis oras-oras sistemą?

Oras-oras sistema šildo tik vieną patalpą, tad geriausiai tinka ten, kur yra viena didelė erdvė. O oras-vanduo šildymo sistemą rekomenduojama įrengti standartinio išplanavimo su daug atskirtų erdvių namuose ar butuose, nes ji gali šildyti daug patalpų vienu metu. Oras-oras šilumos siurblius galima derinti su visomis įprastinėmis šildymo sistemomis, taip sumažinant šildymo kaštus, pagerinant patalpų orą ir užtikrinant tinkamą patalpų mikroklimatą. Tai puikus pasirinkimas taupiam patalpų šildymui.

 

Kodėl verta rinktis oras-oras sistemą?

  • Nereikia įrengti atskiros šildymo sistemos, t.y. radiatorių ar šilto oro tiekimo kanalų;
  • Jūs gaunate tris funkcijas vienoje sistemoje – patalpų šildymą žiemą, vėsinimą vasarą ir oro valymą;
  • Palyginus su kitomis šildymo sistemomis, investicija nėra didelė ir ji greit atsiperka;
  • Oras-oras šilumos siurblius galima sumontuoti bet kokiame būste – tiek jau gyvenamame, tiek naujai statomame;
  • Išpučiamas oro srautas sujudina patalpose esantį orą, šiek tiek jį pasausindamas, taip užkertamas kelias pelėsio atsiradimui ir/ar plitimui;